Markforged Metal X

Dostupnejšia 3D tlač kovov – po prvýkrát aj na Slovensku

 • Získajte kovové súčiastky mnohonásobne rýchlejšie a lacnejšie ako tradičnými výrobnými metódami.
 • Vytlačte si kvalitný a plne funkčný kovový diel vlastnými silami priamo v podniku či na dielni.
 • Všetko potrebné – od tlačiarne až po sintrovaciu pec – získate za zlomok ceny tradičných kovových 3D tlačiarní.
 • Využite rozširujúcu sa ponuku kovov aj osvedčenú spoľahlivosť zariadení Markforged.

Spoločnosť 3Dwiser je výhradným, certifikovaným dovozcom tlačových riešení Markforged pre Českú republiku.

Ešte jednoduchšia kovovýroba

Aj keď dnes môžete veľmi lacno a rýchlo tlačiť diely z pevných a odolných kompozít, pre svoje mechanické vlastnosti aj možnosti dodatočných úprav sú kovy často nenahraditeľné. A čo potom, keď môžete získať kovovú súčiastku bežnej veľkosti výrazne lacnejšie ako doposiaľ. Metal X prináša novú, alternatívnu metódu 3D tlače všetkým tímom a podnikom, kde si doposiaľ nemohli dovoliť 3D tlač kovov vlastnými silami.

Ide o prvú podobnú technológiu skutočne dodávanú na našom území, vrátane všetkého potrebného príslušenstva. Užívateľský prívetivý cloudový systém správy tlače, pohodlné ovládanie tlačiarne cez dotykový displej, automatické sledovanie materiálu a ďalšie pokročilé funkcie a príslušenstvo robia z Metal X najjednoduchší spôsob, ako si dnes kovové diely vyrobiť.

Osvedčené kovové materiály

Originálne materiály Markforged umožňujú spojiť ľahkú tlač metódou FFF so špičkovými vlastnosťami, ktoré právom očakávame od pokročilých kovov.

 • Inconel 625: Kombinácia pevnosti a výnimočnej tepelnej odolnosti robí z Inconelu ideálny materiál pre tepelné a tlakové tienenie. Super zliatina je využívaná u prúdových motorov a v lekárstve, nevýhodou je, že sa ťažko obrába.
 • Nástrojová oceľ D2: Oceľ s vysokým obsahom uhlíka a chrómu ponúka vysokú tvrdosť a oteru vzdornosť, často sa využíva u rezacích nástrojov.
 • Nerezová oceľ 17-4 PH (W.Nr. 1.4542): Vysoko pevný a tvrdý kov s výbornou odolnosťou voči korózii. Univerzálna oceľ nachádza široké využitie vo výrobe, leteckom aj ťažobnom priemysle, v lekárstve.
 • Nástrojová oceľ H13 (W.Nr. 1.2344): Odolnosť voči vysokým teplotám a opotrebovaniu robia z ocele H13 skvelú voľbu pre formy a vložky alebo kovové tvarovacie nástroje. Po tepelnom spracovaní môže dosiahnuť tvrdosť Rockwell 46–50 a maximálnu pevnosť v ťahu až 1500 MPa.
 • Nástrojová oceľ A2 (W.Nr 1.2363): Materiál často využívaný pre nástroje a úpinky, rovnako ako pre raznice, razidlá a formovacie nástroje. Vyniká nárazuvzdornosťou či odolnosťou voči opotrebovaniu, je skvelý pre prácu za studena.

Ďalej pripravujeme:

 • Nerezová oceľ 316L: Materiál známy využitím v námornom odvetví zaručuje výbornú odolnosť proti korózii i zvárateľnosť.
 • Titan Ti-6Al-4V: Ideálny materiál pre ľahké diely vyžadujúce vysokú pevnosť v ťahu a koróziu vzdornosť. Veľmi často sa využíva v letectve, napríklad pre rámy lietadiel alebo lopatky turbín.
 • Meď: Materiál známy pre dobrú tepelnú a elektrickú vodivosť, kujnosť a obrobiteľnosť je široko používaným kovom pre tepelné výmenníky, elektrotechnické i konštrukčné súčasti.

ADAM: unikátny prístup k 3D tlači kovov

Nová metóda ADAM (Atomic Diffusion Additive Manufacturing) využíva technológie osvedčené u preslávených 3D tlačiarní kompozít Markforged, výrazne ich modernizuje a robí výrobu kovového dielu dostupnejšou oproti náročnému spekaniu laserom. Záverečné sintrovanie v peci pretvára pôvodne krehký výtlačok na vysoko pevný celokovový diel.

Štyri kroky na ceste ku kovovému dielu:

 • Návrh 3D modelu: Neliší se od ostatních metod 3D tisku. O povrchový model z CAD řešení ve formátu STL se následně postará aplikace Eiger. S její pomocí díl snadno připravíte na aditivní výrobu.
 • 3D tisk: Plnivo z kovového prášku s dočasným termoplastovým pojivem je postupně tištěno po vrstvách ve tvaru budoucího výtisku. Model je adekvátně zvětšen, aby se kompenzovalo jeho smrštění v další fázi výroby.
 • Čištění a sintrování: Po omytí nečistot a části pojiva je výtisk sintrován za vysoké teploty v peci, kde dochází k tavení kovu do kompaktní formy výsledného celokovového dílu (zbytek pojiva je vypálen).
 • Dodatečné úpravy: Funkční kovový díl je připraven k použití. V případě potřeby může být povrchově upraven shodnými postupy (pískováním, broušením atd.) jako u jiných metod 3D tisku kovů. Dočasné podpory lze snadno odstranit díky keramické separační vrstvě.

Všetko pre úspešnú výrobu

3D tlačiarne Markforged sa pýšia vysokou prevádzkovou spoľahlivosťou a výnimočným dizajnom celokovových skríň. Metal X vychádza zo 4. generácie kompozitných 3D tlačiarní, prináša vyhrievanú tlačovú komoru s objemom 300 × 220 × 180 milimetrov. Na rozdiel od tradičných tlačiarní kovov nemusíte riešiť dlhodobé prenikanie voľného kovového prášku na pracovisko – Metal X tlačí z materiálu dodávaného na cievkach. Jedna dýza pokladá samotný materiál – kovový prášok viazaný v plastovom nosiči, druhá potom keramický materiál pre separačnú vrstvu na dočasných podporách.

Čerstvý výtlačok sa najskôr čistí v stanici Wash-1 v špeciálnom roztoku, ktorý vymýva primárny spojovací materiál a ponecháva výtlačok čiastočne porézny, aby mohol byť zvyšok plastového nosiča spoľahlivo vypálený v ďalšom kroku. Postup prispieva k čistote finálneho kovového dielu a súčasne pomáha udržať čistú aj sintrovaciu pec.

Vlastné spevnenie dielu prebieha v sintrovacej peci Sinter-1. Práve tu sa dostupnou a spoľahlivou cestou – pri vysokej teplote, v ochrannej atmosfére a podľa na mieru pripraveného programu – stáva z očisteného výtlačku pevný celokovový diel požadovaných rozmerov. Ku stredne veľkej sintrovacej peci Sinter-1 s objemom 4,76 litra pribudne s odstupom tiež model Sinter-2 s objemom 19,64 litra.

Metal X v praxi

Medzi prvých zákazníkov, ktorí už dostupnejšiu metódu 3D tlače z kovov zaviedli, patrí Stanley Black & Decker. Známy výrobca hľadal nákladovo zaujímavú cestu k malosériovej výrobe tvarovo zložitých dielov. Po prieskume trhu už dostupných zariadení a technológií si vybral práve novú 3D tlačiareň Metal X. Tá dnes v Stanley Black & Decker pomáha až 50násobne skracovať výrobné časy za zlomok investičných nákladov oproti tradičným metódam výroby.

Špecifikácie

3D tlačiareňMetal X
TechnológiaADAM (Atomic Diffusion Additive Manufacturing)
Objem tlače330 × 220 × 180 mm
Tlačová komoravyhrievaná
Tlačová podložkavyhrievaná, vákuovo prichytená tlačová fólia
Vyrovnanie tlačovej podložkyautomatické
Max. veľkosť výtlačku250 × 183 × 150 mm
Max. hmotnosť výtlačku10 kg
Rozlíšenie výtlačku50–200 µm
Dýzy2 (zvlášť pre kovový materiál a pre separačnú vrstvu podpôr)
Materiálynerezová oceľ 17-4 PH, nástrojová oceľ H13 a A2;
pripravujeme: nerezová oceľ 316L, nástrojová oceľ D2, Titán Ti-6Al-4V, Inconel 625, meď
Podporyz hlavného materiálu + separačná keramická vrstva
SoftvérMarkforged Eiger (cloudové, alebo lokálne úložisko)
Prenos dátWiFi, Ethernet
Zabezpečeniedvojfázové prihlásenie, centrálny administratívny prístup, jednotné prihlasovanie
Napájanie200–240 V, 6 A
Rozmery zariadenia575 × 467 × 1120 mm
Hmotnosť zariadenia75 kg
MetalX-Small-300x225
Wash-1-Small-300x225
Sinter-1-Small-240x180
Čistiaca stanicaWash-1
Rozměry čisticí komory356 × 256 × 203 mm
Objem čistiacej komory18,36 l
Čistiaca látkaOpteon SF79
Riadiaci systémintegrovaný
Odvod splodínano
Napájanie110–120 V, 11 A;
220–240 V, 6 A
Rozmery zariadenia609 × 685 × 1067 mm
Hmotnosť zariadenia136 kg
Sintrovacia pecSinter-1Sinter-2*
Najvyššia teplota1300 °C
Rozmery sintrovacej komoryvnútorný priemer 141 mm,
dĺžka 305 mm
vnútorný priemer 248 mm,
dĺžka 406 mm
Objem sintrovacej komory4,76 l19,64 l
Použité plynyargón a zmes argón + vodík
Výhrevný prvokKanthal
Povrch pre sintrovaniekeramika
Riadiaci systémdopredu naprogramovaný automatický cyklus
Prenos dátWiFi, Ethernet
Odvod splodínano
Napájanie200–240 V, 30 A (bude spresnené)
Rozmery zariadenia1067 × 505 × 720 mm1200 × 700 × 1500 mm
Hmotnosť zariadenia136 kg350 kg
Poznámka* Sinter-2 bude uvedený s odstupom