Formlabs Form 3

Detailné výtlačky, hladké povrchy.
Vždy

  • Univerzálna a spoľahlivá stolná 3D tlačiareň pre profesionálov.
  • Najmodernejšia technológia LFS (Low Force Stereolitography).
  • Perfektné prekreslenie detailov, ešte hladšie povrchy, ľahko odstrániteľné podpory.
  • Široký výber živíc v univerzálnych, rýchlo vymeniteľných zásobníkoch.

Všetko pre bezchybné výtlačky

Nová technológia LFS (Low Force Stereolithography) prináša ideálnu rovnováhu medzi detailmi a rýchlosťou tlače. Kompletne prepracovaná optika presne polohuje intenzívny laserový lúč – vždy kolmo k rovine tlače – a zaisťuje presné a opakovateľné výtlačky. Zamilujete si aj ľahko odtrhnuteľné podpory, ktoré znamenajú ľahké čistenie a ešte hladšie povrchy.

Zabudované senzory monitorujú a udržujú ideálne podmienky pre dlhodobú, stabilnú výkonnosť 3D tlačiarne. Zmeniť materiál a vybrať iný zo širokej ponuky ponúkaných živíc je otázkou niekoľkých sekúnd – vďaka jednoduchému systému vymeniteľných a navzájom kompatibilných zásobníkov (rovnakých ako pri Forme 2 a 3L).

Rastie spolu s vaším podnikaním

Splňte úspešne všetky dopyty a zákazky na 3D tlač – teraz aj kedykoľvek nabudúce. Prechádzajte ľahko a podľa potreby z jednej na viacero tlačiarní vďaka škálovateľnému riešeniu. Nečakajte. Tlačte odkiaľkoľvek, kde máte pripravené údaje, vďaka funkcii pre tlač na diaľku.

Spolupracujte v rámci tímov. Spravujte tlačové úlohy aj tímy s aplikáciami PreForm a Dashboard, ktoré výrobca bezplatne dodáva k 3D tlačiarňam. Sledujte využitie každej z tlačiarní a upravte tlačovú frontu, ak potrebujete niektorú tlač uprednostniť. O všetkom dôležitom vás môžu informovať SMS či e-mailové správy, pokiaľ práve nie ste na blízku tlačiarne.

Pokročilé živice pre každú príležitosť

Široká ponuka originálnych materiálov vyvinutých na mieru pre rôzne odvetvia a s požiadavkou na rôzne mechanické vlastnosti robí z Formu 3 veľmi univerzálnu 3D tlačiareň.

Vybrať si môžete z rady originálnych materiálov Formlabs v praktických litrových zásobníkoch spoločných pre tlačiarne Form 2, Form 3, 3B i 3L:

Štandardné živice sú optimálne pre precízne detaily, hladké povrchy, bežné výtlačky bez dodatočného vytvrdzovania.

Greyscale Resins ( živice v odtieňoch šedej ) pre prototypy a modely sú dostupné v čiernej, šedej a bielej farbe. Neutrálna farebnosť je skvelým základom aj pre následné farbenie či ďalšie metódy opracovania povrchov.

Clear Resin ( číra živica ) je atraktívnou voľbou všade tam, kde potrebujete čistý, priesvitný výtlačok – napr. pre hydraulické a optické mechanizmy alebo časti osvetlenia. Výtlačky z Formu 3 ponúkajú po dodatočnej úprave aj optickú čírosť.

Draft Resin ( koncepčná živica ) vyniká pri rýchlej tlači veľkých a objemných modelov. S výškou vrstvy 300 mikrometrov ponúka dostačujúcu presnosť pre prototypovanie pri oveľa rýchlejšej tlači.

Color Kit ( živice prefarbené na mieru ) prinášajú návrhárom volnosť pri volbe farebného odtieňa. Aj keď výtlačky sa dajú ľahko dodatočne natrieť náterom, až vďakla sade Color Kit získate materiál s vlastným odtieňom, vďaka čomu budú vaše modely v celom objeme prefarbené jednotne.

Konstrukčné živice pre výrobu a priemyselný design prinášajú inžinierom univerzálne a spoľahlivé materiály – pomáhajú znižovať náklady, zrýchlovať vývoj postupne vylepšovaných konštrukčných návrhov a prinášať na trh kvalitnejšie výrobky.

Grey Pro Resin ( šedá živica Pro ) je prvou voľbou pri tlači univerzálnych prototypov. Ponúka vysokú presnosť, mierne preťaženie a nízke tečenie. Využijete ju s úspechom napr. pre koncepčné modelovanie, opakovane používané funkčné prototypy a presné predlohy pre zaformovanie.

Rigid Resin ( pevná živica ) prináša vďaka vystuženiu sklom kombináciu vysokej tuhosti a presnosti, vyniká lesklým povrchom. Je vysoko odolná voči deformáciám v priebehu času a príjemne prekvapí pri tlači tenkých stien a detailov. Použite ju napríklad u modelov lopatiek turbín a vetrákov, spojov a nástrojov alebo krytov elektroniky a skríň v automobilovom priemyslu.

Elastic Resin ( elastická živica ) s tvrdosťou Shore 50A je najmäkším materiálom v ponuke. U prototypov s výhodou nahradí silikónové súčasti, tlačí sa vo vrstve 100 mikrometrov. Hodí sa všade tam, kde má byť diel ohýbaný, naťahovaný, stlačovaný a opakovane namáhaný bez natrhnutia – napríklad u prototypov nositelnej elektroniky a spotrebného materiálu, lekárskych výrobkov, v robotike alebo pre špeciálne efekty v umení a filmovej tvorbe.

Flexible Resin ( pružná živica ) simuluje gumu ( 80A ) a vďaka svojej univerzálnosti sa uplatňuje u ohýbaných a stlačovaných dielov, vrátane napodobení materiálov jemných na dotyk alebo u ergonomicky tvarovaných častí viacmateriálových zostáv. Materiál s úspechom využijete od madiel a úchytov cez tlmiče a výstelky až po nositelné prototypy alebo razítka.

High Temp Resin ( vysokoteplotná živica ) odoláva teplote 238 °C pri 0,45 MPa a skvelo sa tak hodí pre statické aplikácie pri vysokých teplotách, rovnako tak pri výrobných procesoch, ako sú odlievanie a tvárenie za tepla. Používa sa na prototypy foriem, odolné tvarovky, presné súčasti rozvodov horúceho vzduchu a kvapalných látok atď.

Tuhé a odolné živice zahrňujú najodolnejšie funkčné materiály zvládajúce dynamické namáhanie. Tieto živice si vyberte vtedy, ak dávate prednosť ohybu pri nižšom napätí pred prasknutím dielu z dôvodu krehkosti.

Tough Resin ( tuhá živica) ponúka potrebnú rovnováhu medzi únosnosťou a poddajnosťou, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre prototypovanie pevných, funkčných súčastí a zostáv, ktoré podliehajú krátkodobému tlaku či napätiu.

Tough 1500 Resin ( tuhá živica 1500 ) je výbornou voľbou pre opakovane ohýbané prototypy rýchlo sa vracajúce do pôvodného tvaru, prípravky a úpinky vyžadujúce opakované vychýlenie, diely simulujúce pevnosť a tuhosť polypropylénu (PP). Vlastnosťami sa pohybuje medzi živicami Tough a Durable.

Durable Resin ( odolná živica ) je húževnatý a voči opotrebeniu odolný materiál. Využijete ho u dielov s požiadavkami na deformáciu a hladký, lesklý povrch – napríklad u prototypov spotrebného tovaru, nárazuvzdorných krytov, odolných pohyblivých dielov s nízkým trením či u spojok a kĺbových spojov.

Šperkárske živice verne prenášajú dychberúce detaily u šperkov zhotovovaných na mieru a to všetko pri atraktívnych nákladoch.

Castable Resin ( odlievacia živica ) bola vyvinutá pre zachytenie presných detailov a jemných povrchov. Vytavuje sa čisto, šperkárom prináša priamu cestu od 3D návrhu k 3D výtlačku metódou vytaviteľného modelu. Materiál modrej farby je pred vytvrdením mäkší ako štandardná živica.

Castable Wax Resin ( odlievacia vosková živica ) s 20% podielom voskového plniva umožňuje spoľahlivé odlievanie bez popoľa a s čistým vytavením. Fialová živica pomáha zachytiť zložité detaily a prináša hladké povrchy. Hodí sa pre skúšobné výtlačky a k 3D tlači metódou vytaviteľného modelu.

Tip: Pre prototypy šperkov, napríklad pri skúšaní priemeru prsteňov na ruke alebo posúdení zdobných detailov klientom, sa veľmi dobre uplatňuje šedá štandardná živica (Grey Resin).

Dentálne živice slúžia pre rýchlu výrobu širokej škály dentálnych prípravkov a pomôcok vlastnými silami – od biokompatibilných operačných vodítok až po ortodontické modely, dlahy, retenčné rovnátka a pod.

Špecialistou na biokompatibilné materiály je sesterský model 3D tlačiarne Formlabs Form 3B, vyvinutá na mieru dentálnym profesionálom a doplnená o špecializovanú technickú podporu pre zubné laboratóriá a ordinácie. Sprístupňuje napr. materiály Dental SG Resin, Dental LT Clear Resin, Digital Dentures Resin či Surgical Guide Resins.

Rychlá príprava, ľahká údržba

Prípravou 3D tlače vás prevedie užívateľsky príjemná aplikácia PreForm. Ak budete chcieť, nachystá pre vás tlač vybraného modelu doslova na jedno kliknutie. Alebo môžete využiť len čiastočnú pomoc – pre optimálnu orientáciu či polohu modelu na podložke alebo pre automatické vygenerovanie spoľahlivých a ľahko odstrániteľných dočasných podpor.

Na svoje si však prídu aj pokročilí užívatelia, keď chcú o všetkých kľúčových nastaveniach rozhodovať sami. Vítanou novinkou je adaptívna výška vrstiev pre rýchlejšiu tlač jednoduchších častí modelu a detailnejšie vykreslenie tých náročnejších.

Form 3 je pripravený na čo najľahšiu údržbu: svetelná jednotka LPU (Light Processing Unit), nádržka, valce a optické okno sú vymeniteľné na mieste. Vylepšená detekcia chýb a zaobchádzanie s tlačiarňou uľahčujú každodennú prácu a experimentovanie.

Špecifikácie

3D tlačiareň FormlabsForm 3
TechnológiaLFS (Low Force Stereolithography)
Tlačový objem145 × 145 × 185 mm
Výška vrstvy25–300 µm (tiež podľa zvoleného materiálu)
Priemer vytvrdzovacieho bodu85 µm
Laser (výkon)1× 250 mW
Laser (vlnová dĺžka)405 nm
Zásobník(y) živice
Systém doplňovania živiceautomatický
Dočasné podporyautomaticky generované, veľmi ľahko odtrhnuteľné
Ovládanie5,5" farebný dotykový displej (1280 × 750 px)
Prenos údajovWiFi (2,4/5 GHz), Ethernet (1000 Mbit), USB 2.0
Výstrahyna displeji; SMS/e-mail cez Dashboard; 2 stavové LED; reproduktor
SoftvérPreForm (príprava 3D tlače, tlač na diaľku), Dashboard (správa 3D tlače, tlačiarní a tímov)
Podporované formáty údajovSTL a OBJ (vstup), FORM (výstup)
Podporované platformyWindows 7 (64bit.) a vyšší; Mac OS X 10.10 a vyšší; OpenGL 2.1; min. 4 GB RAM
Rozmery zariadenia405 × 375 × 530 mm
Minimálny manipulačný priestor405 × 530 × 780 mm
Hmotnosť zariadenia17,5 kg
Pracovná teplotaautomatické vyhrievanie do 35 °C
Riadenie teplotyvzduchom vyhrievaná tlačová komora
Požiadavky na napájanie100–240 VAC; 2,5 A; 50/60 Hz; 220 W
AuthorizedPartnerSignature-black-220x69
FomBestPrinter