Jedným z veľmi zaujímavých projektov, ktoré svoju živnú pôdu nachádzajú v olomouckom Vedeckotechnickom parku Univerzity Palackého, je fitness pomôcka Walk with Eddy. Za cieľ si dala zmeniť spôsob, akým chodíme na zdravotné prechádzky a výlety, a udržať nás v lepšej kondícii.
Pri zrode fyzických prototypov Walk with Eddy pomáhali stolné 3D tlačiarne Ultimaker. Na podrobnosti o zaujímavom projekte sme sa opýtali autora nápadu a šéfa tímu Filipa Auingera.
Vedecko-výskumným aktivitám sa venuje profesionálne a ako Business Development Manager pôsobí na Univerzite Palackého v Olomouci v oblasti komercializácie duševného vlastníctva a transferu technológií.
Tomáš Vít (3Dwiser): Za akých okolností sa vôbec zrodil tvoj nápad na unikátnu športovú pomôcku?
Filip Auinger (Walk with Eddy): Po zranení som nemohol behať a chcel som sa rýchlo vrátiť do formy. Premýšľal som, ako zapojiť viac svalov a začal som chodiť s fľašami. Ide sa s nimi výrazne horšie, pokiaľ sú poloprázdne, víri v nich voda a človek musí pri pohybe vyvažovať ich nepravidelné pohyby. Pri vyvažovaní totiž človek zapojí omnoho viac svalov. Niekoľko rokov sme s tímom pracovali a vyvinuli systém, ktorý dokáže omnoho viac. Aby bola efektívne precvičená každá strana tela, je pravá a ľavá fľaša iná. Nápadu na inteligentné závažie, z ktorého môžete počas cvičenia piť, veríme. Aj preto ho rozvíjame prostredníctvom nášho start-upu. Náš produkt sme nazvali Eddy, z anglického slova pre vírenie.
Na výrobu prototypov ste sa rozhodli využiť výhody 3D tlače na tlačiarňach Ultimaker. V čom vám tlač ušetrila prácu a kde pomohla pri vývoji?
Na výrobu pomôcky budú potrebné dve technológie pre spracovanie plastov a tri formy. Výrobná infraštruktúra tak bude stáť jednotky miliónov korún. 3D tlač na Ultimakeri nám pomohla overiť správny finálny tvar a následne vytvoriť pohľadové prototypy. Pocitom, ktoré má človek, keď drží v ruke reálny objekt, sa nič nevyrovná. Zároveň je možné finálnu ergonómiu odladiť až pri chôdzi s prototypom. Cena jednej sady fliaš zhotovených 3D tlačou je v jednotkách tisíc korún, čo nám veľmi uľahčuje ako vlastné testovanie, tak aj kontakt s budúcimi zákazníkmi a prezentácie.
Ako mladý český tím spúšťate kampaň pre záujemcov a mikroinvestorov na Kickstartere. Aké sú tu vaše plány a čo dopredu považujete za hranicu úspechu?
Vidíme v tom šancu, ako si otestovať ohlasy verejnosti. Sami sme zvedaví. Kickstarter je zameraný väčšinou na iné produkty, predovšetkým počítačové hry, a stále viac slúži na predpredaj inovovaných existujúcich produktov, ako aby plnil pôvodnú rolu platformy pre vstup nových vecí na trh. Samozrejme by sme radi vybrali cieľovú čiastku. Osloviť z ničoho okolo šesť stoviek zákazníkov ale nebude jednoduché.
Inšpirovalo vás prepojenie 3D navrhovania a 3D tlače k ďalším nápadom?
Máme nápad na produkt, ktorý by sme radi realizovali v spojení s 3D tlačou. 3D tlač nebude slúžiť na výrobu prototypu, ale na výrobu nástrojov, prostredníctvom ktorých budeme vyrábať finálne výrobky. Ale to až časom. Nechajte sa prekvapiť.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa šťastia pri tomto aj pri ďalších projektoch.
Tip: Pokiaľ si sami udržujete fyzičku a projekt vás zaujal, môžete Walk with Eddy podporiť na Kickstarter