Z pohľadu priemyslu a výroby boli stolné 3D tlačiarne termoplastov ešte pred pár rokmi bezmála vysnívanou hračkou. Dnes tie najlepšie z nich – vďaka svojej univerzálnosti, spoľahlivosti a užívateľskému komfortu – pomáhajú najzvučnejším značkám sveta vyrábať lokálne. Kde, kedy a čo práve potrebujú. Dostupné pritom zostávajú komukoľvek.
3D tlač z roztavených termoplastov kladených vrstvu po vrstve, známy pod skratkami FDM/FFF, má dnes prekvapivo široký dopad na celý postup výroby vo všetkých odvetviach. Od automobilového priemyslu až po vývoj spotrebného tovaru pribúdajú tímy, vrátane celosvetovo známych značiek, ktoré vsadili na dostupné stolné 3D tlačiarne. Lákajú ich totiž možnosti lokálnej výroby priamo z digitálnych dát. Dokážu si sami, na mieru a priamo v mieste potreby vyrábať montážne a meracie prípravky a nástroje, overovať návrhy ešte pred zahájením výroby alebo vyvíjať plne funkčné diely unikátnych tvarov. To všetko v súčtu výrazne lacnejšie a rýchlejšie než tradičnými metódami.
S tlačiarňou hneď za dverami
Ťažko dnes nájdeme lepšiu ukážku uplatnenia stolnej 3D tlači z termoplastov v priemysle než u etalónu tejto kategórie – u dvojmateriálových tlačiarní ? Ultimaker. K výrobe montážnych, meracích pomôcok a nástrojov slúžia designovo neprehliadnuteľné zariadenia priamo v závode Volkswagen Autoeuropa, alebo ich nájdete napríklad v prevádzkach automobilky Ford Europe (obrázok). Pri vývoji nových výrobkov slúžia vo vyhlásených konštrukčných centroch po celom svete, za všetky spomeňme napríklad značku Bosch. Najnovší Ultimaker S5 ale nájdete aj v Holandskom kráľovskom letectvu alebo v závodoch leteckého giganta Airbusu. Stále obľúbenejšie tlačiarne využíva aj množstvo českých podnikov. Napríklad v Průmyslové keramice si vďaka nim vyrábajú jednoduché aj zložitejšie jadrá do foriem sami – až 5× rýchlejšie a 10× lacnejšie ako predtým. Prečo padá voľba práve na Ultimaker, ktorý sám pred rokmi začínal u hobby zariadení?
Spoľahlivo, dostupne, bez obmedzovania
V záplave stolných 3D tlačiarní, ktoré dnes nájdeme na trhu, totiž práve holandský výrobca ako prvý odpovedal na náročné a v mnoho ohľadoch špecifické potreby profesionálnych užívateľov a výrobných prevádzok. 3D tlačiarne Ultimaker boli navrhnuté pre nepretržitú výrobu kvalitných dielov. Vďaka spoľahlivosti a predvídateľnosti zariadení má užívateľ výtlačky v rukách včas. Vstupné investície, vrátane zaškolenia, sú pritom stále také nízke, že sa firmám vracajú behom niekoľko týždňov alebo s prvou sériou výtlačkov.
Aplikácia Cura vedie užívateľa celým pracovným postupom, vrátane dohľadu nad 3D tlačou. Diel pre výrobu si z povrchového 3D modelu zvládne pripraviť (bez preháňania) na pár kliknutí. Otvorený systém materiálov umožňuje vybrať si presne taký plast, ktorý pre projekt potrebujete – napríklad aj abrazívny kompozit. Rozhodne nie ste viazaní len na materiály výrobcu tlačiarní.
Drobnosti k nezaplateniu
Keď si vyberáte optimálnu 3D tlačiareň do firmy zodpovedne, narazíte u Ultimakeru na radu »drobností«, ktoré väčšinou pri rozhodovaní zohrali zásadnú rolu. S prehlásením o bezpečnom profesionálnom využití tlačiarne na pracovisku bez dozoru už nebudete mať problém presvedčiť pracovníka BOZP, že vaša stolná tlačiareň môže bežať v podniku aj cez noc či víkend. IT oddelenie zase nebudete trápiť s konfiguráciou tlačových serverov. Viac tlačiarní Ultimaker sa dokážu vzájomne prepojiť v stávajúcej sieti a podeliť sa o tlačovú frontu. O všetkom dôležitom, čo sa behom tlače deje, sa navyše dozviete aj na diaľku – z počítača alebo mobilnej aplikácie.
Profesionálne stolné 3D tlačiarne stále patria medzi základné technológie aditívnej výroby. S neprekonateľnou kombináciou všestrannosti, pribúdajúcich možností a dostupnosti však práve Ultimaker ukazuje, aké široké uplatnenie ponúkajú.
Tomáš Vít
Článok vyšiel v časopise Strojírenství 1/2019, prečítať si ho môžete aj ve formátu PDF (658 kB) →